Tilak Latok

 

 

Softshellovou bundu Latok vyrábí známý český výrobce outdorového oblečení – firma Tilak. Oficiální cena bundy se pohybuje těsně pod 5000,- Kč, ale běžne se dá koupit v kamenných i internetových obchodech za nějakých 4500,- Kč, což byla přibližně i má pořizovací cena. Musím se přiznat, že to byla moje první tak „objemná“ investice, člověk si říká: „mám vůbec tolik peněz dát za softshellku“, teď už však vím, že to rozhodně nebyla chyba. A proč teda nakonec fenomén softshell? Jsem člověk, který má rád aktivní styl života, tzn. pohybové aktivity jako turistika, VHT, lezení, cyklistika, ale i kratší víkendové procházky přírodou. Samozřejmě, že ještě před koupí, jsem toho o softshellu hodně nastudoval a přečetl. Hlavně díky dobré prodyšnosti a také univerzálnosti jsem se rozhodl pro tento materiál. Takže zpátky k bundě Latok.

Je to poměrně lehká bunda (670g), což je srovnatelné s většinou třívrstvých membránových materiálů. Navíc je dost univerzální co se týká postavy. Volnější střih padne téměř každému a při běžných aktivitách vůbec ničemu nevadí. U svého výběru jsem osobně kladl důraz na to, aby bunda měla i kapuci, a proto padla má volba právě na Latok. To, že jej používá i Horská služba ČR je sice hezké, ale to ještě nemusí nic znamenat. Zajímá mě spíše praktičnost každého výrobku. Celá bunda (kromě kapuce) je z materiálu Windstopper Softshell, jsou použity dva materiály, přičemž pevnější materiál „Energy“ je na ramenech i rukávech a dopředu musím říct, že je to ideální kombinace. Kapuce je z lehkého Goretexu Paclite. Ostatní technické detaily můžete najít na webu výrobce. Jsem lidově řečeno „horkokrevný tvor“, který se dost často potí a mám tedy rád nejen volnější, ale i dobře prodyšné oblečení. Do této kategorie mi Latok zapadl bez problémů a za téměř 1,5 roku používání se na tom nic nezměnilo.

 

Na Zbojnické chatě (1960 m). Vysoké Tatry, Slovensko.

 

Co tedy říci k praktickému využití? Bundu používám téměř na všechny mé outdoorové aktivity. Mám ji na sobě při jarních nebo podzimních procházkách beskydskou přírodou, rád si ji vezmu i při chladných letních dnech, obzvláště když zrovna objevuji krásy některých vysokohorských oblastí na Slovensku a v zimě ji nosím v podstatě pořád. Nevadí mi ani mírnější mráz, do –10°C se dá v bundě vydržet, chce to jen dobře vyřešit spodní izolační vrstvy.

 

Výstup na Východnou Vysokou. (Vysoké Tatry, březen 2008).

 

Na závěr bych přidal ještě několik ryze praktických zkušeností. Latok je opravdu „univerzál“, který není vhodný snad jen pro opravdu teplé letní dny. Lehce odepínatelná kapuce na čtyři stiskací knoflíky, chcete-li „cvočky“, takže ji kdykoliv lehce odepnete a nemusíte přitom sundávat celou bundu. Co je pro mě opravdu důležité – pod kapuci se vejde i moje helma (Black Diamond Half Dome), je to sice nafest, ale i tento účel je splněn a to je hlavní. Občas se sice nějaký ten „cvoček“ rozepne při nasazování kapuce na helmu, ale není to vždy pravidlem. Latok sice nemá membránu, ale bez problémů udrží slabší déšť nebo sněžení a samozřejmě se dají vhodně impregnovat. Po pravdě řečeno, bundu jsem pral zatím jednou v prostředku SportWash od firmy Atsko, který obecně Tilak ke svým výrobkům doporučuje. Nejen, že zmizely někde už skoro černé místa na rukávech a límci, ale bunda se zároveň i velmi dobře naimpregnovala a je doslova a do písmene jako nová...Taky dobré, ne? No a aby toho nebylo málo, tak si Latoka pořídila i moje přítelkyně Jana a je rovněž velmi spokojená. Jestli můžu shrnout zápory tak jsou dva – docela těsná kapuce v kombinaci s helmou a taky se trošku chlupatí konce rukávů, což souvisí se suchým zipem na konci. Nic víc, nic míň. No a když se na nás valí vichřice, jakože jich je poslední dobou docela dost, někdy i dvě za týden :-), tak je windstopperová bunda naprosto ideální...

 

Nad Rožnovem... (podzim 2008).

 

A přikládám ještě jednu perličku! Na podzim jsem si bundu nechtěně roztrhl na rukávu o kus trčícího železa (díra cca 0,5cm) a napsal mail do Tilaku, jestli by mi neposlali kousek záplaty, že se mi tam nechce kvůli takové prkotině posílat celou bundu. Za týden jsem dostal takové dva „kousky“ látky, že bych z nich ušil možná i celé nové windstopperové rukavice. Takže spokojenost je u mne zcela na místě. Ano, může se Vám to zdát jako samé vychvalování, ale Latok se mi opravdu ve všech směrech osvědčil a můžu ho tedy s klidem doporučit každému outdoorovému nadšenci...

 

18. 3. 2008

Martin Šulgan
martin@ursus.cz

 

Osnica (1362 m). Malá Fatra, Slovensko.

 

Více informací nejen o bundě Latok se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...