Tilak Storm

 

         Univerzální outdoorová bunda Tilak Storm se vyrábí v dámském i pánském provedení. V současné době ji vlastní tři členové našeho ursus týmu – Eva (2 roky), Honza (1,5 roku) a Lukáš (0,5 roku). Zhodnocení výrobku a zkušenosti s ním Vám přinášíme v následující recenzi.

 

Tilak Storm ve všech barevných odstínech. Island, vodopád Dettifoss.

 

         Bunda Tilak Storm v sobě stjednocuje nízkou váhu a vysokou mechanickou odolnost. Dámská verze bundy vel. L váží 400 g; pánská verze vel. L 450 g. Buda je přitom vysoce skladná, pevná a nepromokavá.

Bunda je vyrobena z třívrstvého materiálu GORE-TEX®  Pro Shell, který nabízí vynikající poměr mezi hmotností a mechanickou odolností.

 

         U třívrstvé konstrukce Pro Shell je použita membrána GORE-TEX, která je slaminována s odolnou vnější textilií a speciálně vyvinutou pevnou podšívkou. Mezi jednotlivými vrstvami tak nevzniká žádné tření a tím se snižuje riziko trhání membrány a opotřebení výrobku. Bunda Storm je díky zvolenému materiálu vhodná k nejširšímu použití. Výborně poslouží jak v extrémních podmínkách, tak při pohodových vycházkách do přírody.

 

Nejen v jeskyni Vás bunda ochrání před tekoucí vodou. Pohoří Bucegi, Rumunsko.


         Vodu pustila zatím jen Honzova bunda. Během jízdy na kole v neobvykle silné průtrži mračen neodolala tlaku vody drobná dírka ve vnitřní podšívce pravé kapsy. Perforace byla pravděpodobně způsobena vydřením o tvrdý předmět. Na následné záruční opravě byla na do kapsy všita GORE-TEXová záplata. Od té doby je bunda opět zcela nepromokavá.

 

Inkrimiované místo perforace v podšívce pravé kapsy.


          Na celkovou váhu bundy má vliv také jednoduchý funkční střih a použití úzkých švů. Veškeré švy jsou podlepeny páskou "Micro Tape", která zabraňuje jejich protékání. Po dvou letech používání se však páska na pár místech odchlipuje (Honza).

 

         Storm je opatřena nezbytným prodlouženým zadním dílem a anatomicky tvarovanými rukávy. Obvody rukávů jsou zakončeny kombinací stahování na suchý zip a všitou pružnou gumou. Díky tomu konce rukávů zápěstí nesvírají a neškrtí. Suchý zip stále funguje jako na počátku, drží pevně a samovolně se nerozlepuje. Obsluha stahování rukávů je jednoduchá a praktická.

 

Bunda spolehlivě odolá větru, který zde dosahoval rychlosti až 150 km/h. Faerské ostrovy.

 

         Bunda Storm má 3 kapsy – 2 vnější a 1 vnitřní. Vnější kapsy jsou umístěny v břišní části zešikma, směrem dolů se rozbíhají do stran. Jejich umístění umožňuje dobrý přístup do kapes i s nasazeným batohem a zapnutým bederním pásem. Jejich objem je dostatečně velký. Všité zipy kapes (dlouhé 22 cm) kryje 4,5 cm široká léga, s přesahem 7 cm nahoře i dole. Kapsy jsou tak dobře chráněny před deštěm. Velmi praktická je vnitřní kapsa ze síťoviny, která se nachází na levé straně a je přístupná přes 15 cm dlouhý zip.

 

"Stormku" si oblíbili i drobní členovci.


         Storm se může chlubit propracovanou a prostornou kapucí, která je vybavena dvojím stahováním – po obvodu a v předozadním směru. Stahování po obvodu je umožněno pruženkou na obou stranách kapuce. Pro stahování v předozadním směru je kapuce opatřena pruženkou a suchým zipem. Oba typy stahování jsou velmi snadno obsluhovatelné. Další praktickou vychytávkou kapuce je laminovaný štítek, na jehož výrobu je použita 13 mm silná páska „Micro Tape“. Štítek (v nejširším místě 8 cm) chrání obličej před deštěm a sněhem. Nevýhodou štítku je jeho neschopnost držet tvar zaobleného kšiltu. Použitý tenký materiál se sice odráží na výsledné nízké hmotnosti bundy, ale štítek je dost měkký a vlivem balení bundy do batohu se různě kroutí. Kapuce je skutečně prostorná, není proto problém nasadit ji i přes horolezeckou přilbu. Takto nasazená kapuce nijak neomezuje pohyb hlavy ani výhled.


         Pravděpodobně tímto neustálým ohýbáním štítku vznikla na Honzově bundě kuriózní závada- kšilt se totiž začal rozlepovat. Na funkci bundy to sice nemělo velký vliv, ale bunda nepůsobila esteticky. Na záruční opravě byla kapuce zcela vyměněna a v místě spoje znovu svařena. Přestože je látka v daném spoji zvlněna a znovu svařený spoj je při bližším zkoumání patrný, je závada zcela odstraněna.

 

Oblast nově svařeného spoje na Honzově bundě.


         Na bundě velmi oceňuji také vysoký límec, který spolu s kapucí tvoří výbornou ochranu krku a brady před nepříznivými vlivy počasí. Při nasazení kapuce a zapnutí bundy až nahoru límce máte chráněna také ústa. U novějších modelů je vnitřní strana límce v oblasti obličeje opatřena nalepeným kusem jemného „semišového“ materiálu. Ten nechladí a je příjemný na dotek. Na vnější zadní straně v oblasti krku je našito praktické poutko, které umožňuje pověšení bundy.

 

Ani na čerstvém lávovém poli "Stormka" nezklame. Island, sopka Eyjafjallajökull.


         Nezbytnou součástí outdoorových bund jsou bezesporu větrací otvory v podpaží. Tady se liší starý model Storm od nového. Staré modely měly odvětrávací otvory umístěny níže (zhruba od podpaží dolů) a pouze ve zkrácené podobě (24 cm). Nové modely bundy Storm již mají větrací otvory delší (32 cm) a dají se rozepnout od podpaží dolů i nahoru. Jsou zde použity voděodolné zipy WaterTight™. Díky dostatečně dlouhým větracím otvorům se jimi také snadno dostanete do kapes ve spodních vrstvách oblečení.

 

          Spodní okraj bundy je stahovatelný díky dvěma pruženkám umístěným v bocích. Hlavní zip bundy je překrytý 2,5 cm širokou légou a opatřený gumovým tvarovaným jezdcem, který nenamrzá a dobře padne do ruky. Na spodní straně légy je umístěn kovový cvoček. Ten drží légu položenou u zipu a zamezuje jejímu odchlipování a odhalování zipu v nepříznivém počasí.

 

Dlouhé větrací otvory v podpaží umožňují přístup do kapes.

V zatěžkávací zkoušce ve vaně bunda i po 1,5 roce používání obstála na výbornou.


Protože bundu používáme 3 členové našeho ursus týmu, na závěr je tu zhodnocení výrobku od každého zvlášť.


Eva: „Bundu Tilak Storm používám intenzivně 2 roky. Je to výborná celoroční, univerzální bunda, která mě nikdy nenechala na holičkách. Mohu ji jedině doporučit. Skladná, lehká a přitom odolná a nepromokavá. Ideální kombinace vhodná pro všechny typy výprav do přírody.“

 

Honza: „Pokud potřebujete skutečně univerzální, lehkou a skladnou bundu, je bunda Tilak Storm dobrou volbou. Vlastním ji téměř 2 roky a za tu dobu se mnou prošla kus světa. Nosím ji celoročně a téměř všude, protože vím, že je na ni spolehnutí. Za dobu mého intenzivního a nepříliš šetrného používání jsem na bundě zaznamenal dvě závažnější závady: odlepení laminovaného štítku na kapuci a drobná díra v oblasti vnitřní prsní kapsy. V rámci jedné záruční reklamace byly obě závady odborně odstraněny, v případě odlepeného štítku mi byla vyměněna celá kapuce. Bunda je střihově excelentní, v zimě pod ní nacpu až 5 vrstev oblečení a přesto na mně v létě nevisí. Velké větrací otvory umožňující přístup do kapes vnitřních vrstev jsou nesporným krokem kupředu oproti předchozím verzím.“

 

Lukáš: "Bundu Tilak Storm vlastním 1,5 roku. Během této doby se osvědčila nejen při letních přeháňkách, ale také v zimě na sněžnicích či při lyžování. Nikdy jsem neměl problém s promoknutím materiálu a to ani pod popruhy batohu. Velmi oceňuji velké odvětrávací otvory v podpaží, díky nimž se v bundě i při zvýšené námaze cítíte komfortně. Bunda je lehká a skladná, proto ji s sebou beru na každou výpravu, ať už jde o jednodenní procházku či několikaměsíční expedici."

 


S bundou Storm se nemusíte bát ani Severního ledového oceánu. Island, na břehu Grónského moře.

 

KLADY (+):
Třívrstvý materiál GORE-TEX®  Pro Shell (Ret: < 5,00 m2)
Nízká hmotnost (dámská verze vel. L 400 g; pánská verze vel. L 450 g)
Mechanická odolnost
Vysoká skladnost bundy
Větrání pod pažemi s voděodolnými zipy WaterTight™
Anatomicky tvarované rukávy
Kapuce s jednodotykovým stahováním a laminovaným štítkem (13 mm páska „Micro Tape“)
Stahování v bocích
Stahování rukávů na suchý zip
Prodloužený zadní díl
Servis výrobku (rychlé a kvalitní jednání firmy Tilak, vstřícné řešení reklamací)

 

ZÁPORY (-):
Vyšší pořizovací cena (MOC 7 699 Kč)
Kroutící se laminovaný štítek u kapuce

 

Tab. 1: Rozdíly mezi dámskou a pánskou variantou bundy Tilak Storm

 

Storm bunda

Storm dámská

Hmotnost (velikost L)

450 g

400 g

Barevné kombinace

červená
hnědošedá
zelená
petrolejově modrá

červená
hnědošedá
zelená
oranžová

 

Tab. 2: Dosavadní závady na bundě Tilak Storm:


Eva (2 roky)

Honza (1,5 roku)

Lukáš (0,5 roku)

-

- odlepení laminovaného

štítku na kapuci
- drobná díra ve vnitřní

části pravé kapsy

- postupně se odlepující

páska na švech

-

 

 

Další informace o bundě Tilak Storm se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...

 

 

19. 12. 2011

Eva, Honza, Lukáš

ursus@ursus.cz