SCARPA Charmoz GTX

 

 

V této recenzi se podíváme na lehké, univerzální trekové boty od známého italského výrobce - firmy Scarpa. Konkrétně na model Charmoz GTX jehož oficiální MOC je stanovena na 6390,- Kč. S běžnými slevami se lze dostat až k hranici 5500,- Kč, což už není o tolik vyšší cena oproti konkurenčním modelům jiných značek. Výrobky od firmy Scarpa do ČR dováží Alpsport, ale můžete se s nimi setkat také v jiných obchodech. Na internetu jsou ceny určitě příznivější, je však třeba boty předem důkladně vyzkoušet v některém z kamenných obchodů.

Scarpa Charmoz GTX se vyrábí také v této atraktivní barevné variantě.

 

Trekovky Charmoz jsou k mání ve dvou barevných varinatách. V ČR se běžně setkáte s oranžovou kombinací, na stránkách italského výrobce a jiných zahraničních shopech je k mání (nejspíše novější) modro-šedý model. Kromě toho se boty vyrábí i v tzv. "Lady" variantě, která je barevně odlišná a měla by lépe vyhovovat anatomii dámského chodidla.

 

Modro - šedá kombinace pánského modelu Charmoz GTX.

 

 

Dámský model nese označení Scarpa Charmoz GTX WMN.

 

Tyto pevné a odolné boty se vyrábí pouze v kombinaci syntetických materiálů. Základem je Lorica - syntetická kůže (na botě oranžová nebo modrá), která je doplněna syntetickým materiálem Nylon L-Tech.

 

Celý svršek boty je tvořen kombinací syntetické kůže a nylonu. Podšívka je z materiálu Gore-Tex.

 

Při prvotním zkoušení bot v obchodě se Vám bude zdát bota dosti tvrdá, ovšem právě díky použitým materiálům poměrně rychle změkne. Díky vysoké gumové obsázce si však boty zachovají své původní vlastnosti - dostatečnou tvrdost a odolnost. Mezi výborné parametry patří také váha. U velikosti 38 je to 1200 g (pár), vel. 42: 1440 g, vel. 47: 1700 g. Na internetu se udává váha 1390 g (pár) což odpovídá zhruba vel. 42. Z hlediska dostupných velikostí si lze zvolit 38 - 48 včetně polovičních čísel bot.

 

Pohled "naživo". Jak vidíte, pestrobarevné obrázky v katalogu opravdu neklamou...

 

Jak již bylo řečeno, ochranu a odolnost obuvi zajišťuje dostatečně široká a mohutná gumová obsázka po celém jejím obvodu. Zvyšuje odolnost při chůzi zejména v náročných skalnatých a kamenitých terénech. Podšívka boty je vyrobena z materiálu GORE-TEX®, který lze rozpoznat i v názvu obuvi. Mezipodešev je z materiálu Pro-Fiber a jako podešev byla zvolena VIBRAM® Mulaz.

 

Použitou podrážkou je VIBRAM® Mulaz. V její přední části se nachází tzv. "Climbing Zone".

 

Tato podrážka je příjemně "měkká" (je vyrobena z kombinace nízkohustotního (žlutá barva) a vysokohustotního pěnového materiálu (černá barva pod patou). Výborně tak absorbuje nárazy a otřesy, bohužel se však rychleji odírá. Tento fakt lze pozorovat po dvou letech intenzivního používání zejména v přední části boty (viz. obrázek vlevo dole).

 

Detailní pohled na ukončení podrážky. Drážka na mačky je umístěna pouze v zadní části.

 

Jednotlivé části podrážky trekových bot Scarpa Charmoz GTX.

 

Oba použité materiály jsou v zadní části doplněny drážkou na mačky, která je vyrobena z odolného plastu. Už při prvotním pohledu je jasné, že při zimním horolezectví nebo ledovcové turistice budou nejvhodnější kloubové poloautomatické mačky. Já osobně používám model Cassin C12 a nutno dodat, že na botách sedí perfektně.

 

Kloubové mačky jsou vhodné díky asymetrické podrážce modelu Charmoz.

 

Naprosto ideální a osvědčená kombinace...

 

Specifikem modelu Charmoz GTX je bezesporu nenápadná celistvá část podrážky v přední části boty, která nese stylové označení "Climbing Zone". Tato část podrážky usnadňuje lezení ve skalách a stěnách a pomáhá tak k udržení stability při překonávání náročných horských překážek.

 

Detailní pohled na "Climbing Zone". Tato celistvá část podrážky usnadňuje lezení ve skalních stěnách.

 

Další výhodou testovaných bot je systém rychlého šněrování až do špičky boty. Díky tomu lze přední část boty lépe utáhnout a bota Vám ještě více "sedne". Kromě toho se jedná opravdu o jednoduchý systém. V přední části boty je vyřešeno šněrování zcela klasicky (tedy provlečením skrz otvory syntetické kůže) v další části jsou tři kovové cvočky a také provlečení skrz další otvor. Tento systém umožňuje snadnější manipulaci při utahování boty. Systém rychlého šněrování je tedy velice praktický!

 

Detailní pohled na systém šněrování a upínání. Syntetické materiály jsou náchylnější k oděru (vpravo).

 

Samozřejmostí u trekových bot je široký polstrovaný jazyk a pohodlné třívrstvé anatomické vložky. Inovací u modelu Charmoz je navíc i členěný kotník, který usnadňuje chůzi a oporu nohy v náročném terénu.

 

Boty se příjemně nosí díky vnitřnímu polstrování a jsou opatřeny třívrstvými anatomickými vložkami.

 

A nakonec to nejdůležitější! Přehled mých osobních zkušeností behěm více než dvouletého intenzivního používání modelu Scarpa Charmoz GTX. Boty jsem používal při různých aktivitách, asi nejčastěji se jednalo o zimní turistiku, VHT nebo horolezecké výstupy v Tatrách, dále to byly letní výstupy v Alpách (např. Ortler, Wildspitze, Vertainsitze apod.). Zde byly boty použity buď samostatně a nebo v kombinaci s mačkami Cassin C12 mixed (poloautomaty). Dále byly využity při celoroční turistice, např. v Krkonoších, Beskydech apod. Z hlediska použití byly často na sněhu, ledu i tvrdém skalnatém terénu. Při koupi mi osobně dělal trochu starosti pohled na jednoduše řešenou lepenou špičku boty, která by se časem mohla poškodit (okopat) a rozlepit. Tato skutečnost se však vůbec nepotvrdila, špička včetně gumové obsázky je stále stejná, mírně se "ošoupala" pouze spodní část podrážky (Climbing Zone).

 

Přední část trekovek se po dvou letech používání výrazně nezměnila.

 

Z dalších detailů lze zmínit zvýšenou náchylnost k oděru u použitých syntetických materiálů. Viditelná jsou zejména odřená místa na Nylonu L-Tech (viz. foto výše v textu) a také v přední části boty na Lorica syntetické kůži. Tyto odřeniny jsou sice zřetelné, zásadně však nemají vliv na voděodolnost a celkovou ochrannou funkci trekových bot. Jedná se tedy víceméně o "kosmetické" vady. Místy se drobné rýhy a škrábance objevují také na gumové obsázce, zatím však nedosahují velkých hloubek a rozměrů.

 

Jedinou viditelnou změnou je odřená syntetická kůže v přední části boty.

 

Co se týká voděodolnosti, boty nebyly během dvou let používání impregnovány, zcela vystačila funkční membrána GTX. Až během letošní zimy, při delší době chůze rozbředlým mokrým sněhem, botky více navlhly. Nutno dodat, že celý svršek boty byl promočený, ovšem vlkost uvnitř bot byla stále minimální. Od letošní sezóny již budu boty pravidelně impregnovat sprejem (déšť, zimní podmínky). Z hlediska tvrdosti jsou trekovky stále dosti tvrdé (kat. C), ovšem díky použití lehkých syntetických materiálů se dají využít i v létě (např. výstupy v Tatrách apod.). Boty jsem letos využil i při lezení v ledu, zde se však tvrdost bot ukázala jako limitující faktor. I přesto se však při krátkodobých výjezdech na ledy dají s přehledem použít...

 

Čekáte stále na opravdové nedostatky? Tady jsou... tedy spíše jen jeden problém. Tím je celková tvrdost a odolnost spodní části podrážky. Na nejvíce namáhaných místech (vpředu a vzadu) je již dosti sešoupaný vzorek, na ostatních místech však stále drží. Právě "měkkost" a dobrá přilnavost podrážky může mít za následek její rychlejší opotřebení. Tento fakt lze vypozorovat na následujícím obrázku dole.

 

Přední část podrážky již nese znaky opotřebení.

 

Rád se s Vámi podělím o další zkušenosti a rady, které na mě teprve čekají... Přeji Vám šťastnou ruku (tedy spíše nohu...) při výběru outdoorové obuvi a a nespočet krásných zážitků v trekovkách Scarpa Charmoz. To, že se jedná o kvalitní outdoorovou obuv dokládá i fakt, že si tento model vybrala Horská Služba ČR.

 

 

Úplně na závěr přidávám seznam nejdůležitějších kladů a záporů tohoto výrobku:

 

KLADY (+)

- nízká váha (1400 g - pár, vel.42)

- mohutná gumová obsázka

- systém rychlého šněrování

- členěný kotník

- snadná údržba materiálu obuvi

 

ZÁPORY (-)

- relativně vyšší pořizovací cena

- odolnost podrážky

- menší odolnost použitých syntetických materiálů

 

I přes uvedené nedostatky hodnotím produkt jako výborný (pět tlapek). Po dvou a půl letech využívání nejeví známky výrazného opotřebení a jsou stále výborným pomocníkem při mých outdoorových výpravách. Lehké a univerzální trekovky Charmoz patří už hezkých pár let do stálé nabídky firmy Scarpa a rozhodně se na ně můžete spolehnout!

 

V případě nouze lze boty využít tímto způsobem... Návrat z Vysokých Tater (březen 2008).

 

 

Fotografie z akcí, kde jsem boty využil a otestoval najdete v našich ursus fotogaleriích. Jako příklad uvádím některé z nich. Stačí pouze kliknout na obrázky...

 

Vysoké Tatry (03/2008) .......................Malá Fatra (12/2008) ........................Vysoké Tatry (03/2009)

 

Veľký Choč (04/2009) ......................... Ortles (07/2009) .fffffffffffffffffffffffff.ffKraľovany (02/2010)

.

........................s

Více informací nejen o trekovkách Charmoz se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...

 

 

Pro informace v češtině přejděte na web oficiálního distributora firmy Scarpa v České republice.

 

 

 

 

17. 08. 2010

Martin

martin@ursus.cz