Lowe Alpine Mountain Gaiter

 

Dalším výrobkem, který Vám chceme představit je věc určená pro širší spektrum sportovních aktivit. Jedná se o návleky, které jistě znáte už z vyprávění nebo fotek našich „dědečků“, no samozřejmě patří toto zboží stále k žádaným doplňkům. V dnešní „minirecenzi“ se podíváme na návleky od firmy Lowealpine. Ty se dají pořídit buď v prodejnách rockpoint, ale rovněž i v dalších specializovaných outdoorových obchodech.  Své návleky používáme intenzivně již více než 2 roky, mimo jiné si je pořídil i můj bratr, který má s nimi ještě o něco delší zkušenosti. MOC se pohybuje okolo 900,- Kč, patří tedy ve své kategorii k levnějším.

 

Rozepnutý a zapnutý návlek.

 

Nejprve se podíváme na samotný vzhled návleků. Pořídit si je můžete ve třech základních barvách - šedé, modré nebo červené. Námi popisovaný typ návleků je kombinovaný, tj. vyrábí se nejčastěji ve dvou barevných kombinacích, přičemž spodní část je vždy černá a horní část je pak barevná. My jsme si pořídili návleky v černo-červené barvě. Jsou sice na první pohled výraznější, zato nám však výborně ladí k ostatnímu oblečení.

 

Pojďme se tedy detailněji podívat na samotný návlek. Základem jsou dva typy materiálů: dolní (černá) část je z Cordury, která se běžně používá např. na batohy či odolnější typy oděvů a horní polovina (červená) je z materiálu Triplepoint, který vyrábí a nabízí přímo firma Lowealpine. Úplně nahoře je pruh z materiálu Cordura jehož součástí je gumička na stahování návleku. Nepromokavost a odolnost je zde samozřejmostí. I když tento materiál je měkčí a tenčí než cordura, jeho roztržení je málo pravděpodobné. Ani po více než 2 letech nejeví známky opotřebení a je stále „jako nový“.

 

Porovnání velikostí. Vlevo velikost "L" a vpravo "XL". Návleky jsou stejně vysoké, liší se pouze svoji šířkou.

 

Možná Vás zajímá daleko důležitější věc, tedy jak se návlek rozepíná a jak je vyřešeno jeho upínání k botě. K rozepnutí zde slouží 6 cm široký suchý zip, která se rozepíná v celé své délce. Je dostatečně tuhý a ani zde se jeho funkčnost po letech používání nezměnila. K botě se návlek upíná 1,5 cm širokým neoprénovým pruhem, který je ještě prošitý a neobyčejně pevný. Díry kudy prochází mají kovovou objímku a uchycení je pak jednoduché pomocí kovové přezky. A co je nejjednodušší? Stačí když si návleky nastavíte v klidu a teple domova na svou botu. Následně je rozepnete suchým zipem a stejně je můžeze nasadit přímo v terénu, kde i při krajně nepříznivém počasí, je tento úkon opravdu hračkou. Nemusíte tedy seřizovat a dotahovat pás se sponou při každém oblékání. Neoprénový pásek se navíc dá zasunout i z boku návleku do přišitého poutka, takže Vám nebude překážet při Vaší činnosti.

 

Použití návleků je velmi univerzální. Vhodné jsou na horolezectví, turistiku a v zimě třeba i na běžky.

 

 

Samozřejmostí u snad všech typů návleků je stahování na gumičku v  horní části pod kolenem a také uchycení návleku k botě pomocí háčku z tvrzeného plastu. V zadní části pak botu návlek dobře obepíná díky stahovací gumě, která je zašitá přímo v návleku. Celková výška návleku je cca 40 cm (velikost L) což je vysoce dostačující pro všechny outdoorové aktivity. Jednoduše řečeno, sahá až těsně pod kolena. V horní části suchého zipu lze návlek ještě připnout jedním „cvočkem“ a celkově jej tedy zpevnit.

 

 

Co tedy říci na závěr? Každopádně návleky zcela předčily naše očekávání. Osobně jsme se zajímali i o návleky s ocelovým lankem na spodní straně boty, které jsou rovněž běžně k dostání. Nutno však říci, že varianta s neoprénovým proužkem nás zaujala ještě o něco více. Jednak velmi dobře přilne k botě a taky je extrémně pevný, nejeví po několika letech žádné známky opotřebení, stejně jako celé návleky. Velikostí seženete více, konkrétně tři  -M, L a XL. K našim výškám cca 190 a 170 cm používáme velikosti XL a L. Nejlépe je vyzkoušet zboží přímo v obchodě. Co je ale zřejmé na první pohled? Návleky jsou dostatečně široké a tak Vám budou příjemně sedět i na „objemnějších“ zimních kalhotách.

 

 

Praní je bezproblémové, rychle je vyperete i ručně nebo v pračce na 30°C, i jejich schnutí je poměrně rychlé a i po několika praních jsou suché zipy plně funkční. Návleky používáme celoročně při vlhkém deštivém počasí a v zimě při našich turistických či běžkařských túrách jsou rovněž nezbytné. Nezbývá než Vám návleky vřele doporučit, protože s touto koupí budete určitě spokojeni. My jsme svou spokojenost vyjádřili na těchto řádcích...

 

23. 8. 2008

Jana a Martin
martin@ursus.cz

jandulinka@centrum.cz