Aktuální situace - Předpovědi - Fotoatlas počasí

Tisíc a jedna barvy oblohy

Přemýšleli jste už někdy o tom, jak rozmanitou barevnou podívanou nám nabízí každodenní obloha? Že se na ní vystřídají snad všechny odstíny barev? Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co nám pohled na nebe může nabídnout.

 

 

celý článek...

 

Počasí a podnebí Svalbardu

Část loňského léta jsem strávil v Arktidě klimatologickým výzkumem. V článku si nejenže povíme o tom, jaké teploty daleko na severu panují a kolik zde naprší, ale dotkneme se takových specialit, jako jsou halové jevy, vlnové proudění či vliv oceánu na arktické ostrovy.

 

 

celý článek...

 

Soumrakové jevy

Pozorujeme-li oblohu při východu nebo západu Slunce, můžeme si všimnout několika zajímavých a často vzácných úkazů. Tyto fenomény souvisí s lomem světla v atmosféře a souhrně se nazývají soumrakové jevy.

 

celý článek...

 

Noční svítící oblaky

Možná si řeknete, co je to za nesmysl, aby oblaka svítila, a to ještě k tomu v noci. Taková oblaka však opravdu existují, ačkoliv nemají prakticky nic společného s běžnou oblačností, kterou pozorujeme za dne.

 

celý článek...

 

Skoro jasno - TV pořad o počasí

Třináctidílný seriál České televize pro širokou veřejnost. Velmi přehledně a poutavě vysvětluje ty nejdůležitější poznatky a zajímavosti o počasí. Doporučuji každému, kdo chce mít v meteorologii skoro jasno!

 

celý článek...

 

Modrá obloha

Proč je obloha modrá a ne třeba žlutá? Jakto, že na horách je vždycky větší "azuro" než v nížině? A dá se podle nebeského blankytu předpovědět počasí? V tomto článku se pokusím odpovědět.

 

celý článek...

 

Typy oblaků

Chcete umět poznávat mraky? Víte, co znamená tajemné slovo cumulonimbus? Čtěte tento článek!

 

celý článek...

 

Jak jednoduše předpovídat počasí?

Věděli jste, že mnoho každodenních věcí a dějů nám může hodně říct o tom, co si na nás počasí chystá? Je to tak! Stačí vědět na co se dívat.

 

 

celý článek...