San Sebastián

Honza a Dari Husákovi
12. – 15. 7. 2019
Z Madridu máme namířeno do Baskicka na severu země. K dopravě využíváme rychlovlak společnosti Renfe, díky kterému se za hodinu jízdy ocitáme ve městě Zaragoza vzdáleném 300 km od Madridu. Ze Zaragozy se dalších 300 km kodrcáme klasickým rychlíkem asi 4 hodiny až do města San Sebastián. San Sebastián, baskicky Donostia, leží na pobřezí Biskajského zálivu Atlantského oceánu a je jedním z nejznámějších přímořských letovisek Španělska. Taky má co nabídnout: několik nádherných písčitých pláží. Nejznámější je pláž La Concha, na které jsme si půjčili paddleboard a rejdili jsme po klidné zátoce Bahia de la Concha. Městem protéká řeka Urumea pramenící v Baskických horách. Historická část města se nachází pod vrcholem Monte Urgull. Na vrcholu Monte Urgull stojí pevnost La Mota s velkou sochou Krista.
Území obývá převážně národ Basků, hovořící izolovaným jazykem baskičtinou, která je zde prvním úředním jazykem, zatímco španělština je až druhá. Baskové jsou na svou jedinečnost patřičně hrdí. Právě zde probíhaly bujaré rybářské slavnosti. Rybářství a námořnictví se také věnuje první část zdejšího vyhlášeného muzea Aquarium. Takové množství krásných modelů lodí jsme ještě neviděli! Jak už z názvu vyplývá, největším lákadlem tohoto muzea je akvárium, nebo spíše akvária. V desítkách akvárií obdivujeme živočichy zdejších moří.
Největší akvárium má rozměr 13x13 metrů, obsahuje 1 800 000 litrů vody a proto je plexisklo tlusté až 15 cm! Vodu do akvária čerpají přímo z moře. Středem akvária vede tunel, ze kterého můžete obdivovat ryby a další vodní havěť pěkně zblízka. Kde jinde si můžete pokecat "face to face" se žralokem? V nejnižším patře jsou akvária tropických moří, proto je zde vyšší teplota. A ejhle, tam si pluje rybička Nemo (klaun očkatý). Jedovatý perutýn... ...a jakýsi rybí podivín.
Do San Sebastiánu jsme zamířili nejen kvůli akváriu a pobřeží, ale i kvůli kamarádům. S Olaiou (na fotce vlevo) jsem se seznámil na své studijní cestě do Skotska (rok 2014/15) a právě ona nás po 3 dny v San Sebastiánu hostila u sebe doma, za což jí moc děkujeme :-) V neděli se vydáváme s Olaiou a její kamarádkou Goizane na 13 km dlouhý výlet podél pobřeží. Trasa vede z městečka Zumaia do městečka Deba a je součástí severní "přímořské" poutnické cesty do Santiaga de Compostela. Zdejší pobřeží je typické dramatickými útesy tvořenými flyšovými vrstvami usazených hornin. Podobně jako na Valašsku se zde střídají různě odolné vrstvy pískovců a jílovců. Na chození bosýma nohama to moc není... Zato pohledy toto pobřeží skýtá fantastické! Vůbec se nedivím tvůrcům seriálu Hra o trůny, ve kterém tyto útesy ztvárňují hrad Dragonstone.
Na závěr výletu na nás čekalo milé setkání s kamarády v jednom z místních spolkových klubů, kde jsme si společně připravili oběd a pak jsme se odebrali na pláž a slunili se až do večerních hodin. A pak vlakem zpět do San Sebastiánu. Čtyři pohodové dny strávené v San Sebastiánu byly u konce. My balíme své krosny a podobně jako Don Quijote vyrážíme vpřed. Nikoliv však proti větrným mlýnům, ale vstříc nekonečným pyrenejským hřebenům.