Madrid

Honza a Dari Husákovi
10. – 12. 7. 2019
Od Andalusie neuplynulo ani půl roku a Honza s Dari se vydávají znovu do Španělska, tentokrát na svatební cestu. Původně to měla být cesta do Ekvádoru, ale let z Madridu do Quita za 6000 Kč byl kvůli extrémně nízké ceně zrušen. Letenku z Vídně do Madridu už jsme však měli koupenou a tak jsme hladce změnili plány. Čeká nás krásný měsíc na Iberském poloostrově! S plnou polní vysedáme v rozpálené metropoli Španělska, ve 3milionovém Madridu. Na první pohled na nás Madrid působí honosně a velkoměstsky, vzdáleně připomíná Londýn. Na Madrid máme pouhé 2 dny a tak slavnou galerii El Prado necháváme na jindy. Zato do královského paláce (Palazzo Royal) se jdeme podívat. Ve Španělsku mají velké slevy na vstupné do muzeí a galerií pro studenty (ISIC) i učitele (ITIC). To je mi alespoň způsob, jak podporovat kulturu! Královský palác v Madridu je považován za nejrozlehlejší v západní Evropě, neboť zaujímá plochu 135 000 m² a má více než 3418 místností.
Palác je oficiálním sídlem krále. Současný král Španělska Filip VI. Španělský z rodu Bourbonů nastoupil v roce 2014 po abdikaci svého otce Juana Carlose I. (na snímku). Nejpůsobivější z celého paláce pro nás byla královská zbrojnice (Royal Armoury) s nádhernými originály rytířské plátové zbroje. (Foto z netu, ve zbrojnici platí zákaz focení.) Naproti paláci stojí hlavní madridská katedrála Panny Marie Almudenské. Byla postavena mezi lety 1883 až 1993 a vysvětil ji papež Jan Pavel II. Ještě jeden pohled na katedrálu, tentokrát z rušných Madridských ulic. Mezi nejznámější a nejrušnější madridská náměstí patří Puerta del Sol, na kterém začíná i nultý kilometr španělských dálnic a je považováno za pupek Španělska.
Na náměstí zrovna vyhrávali tito mexikánci, jedni z mnoha pouličních umělců "buskerů" v ulicích města. Slavné je také náměstí Plaza Mayor s nádhernými renesančními domy. Kousek od hlavního autobusového nádraží stojí vítězný oblouk a 110 metrů vysoká vysílací věž Faro de Moncloa, ze které je krásný výhled na centrum Madridu. Královský palác a katedrála jako na dlani. Obchodní čtvrt Cuatro Torres Business Area s mrakodrapy vysokými až 250 metrů. Protože v červenci jsou ulice Madridu rozpáleny letním Sluncem, je příjemné spočinout v rozlehlých parcích, kterých je v Madridu opravdu dost. A jsou krásné.
K návštěvě vybízí také zdejší botanická zahrada. Za ochlazením jsme se z centra Madridu vydali 45km severozápadním směrem, kde se na svazích pohoří Sierra de Guadarrama ve výšce 1000 m n. m. vypíná impozantní palác El Escorial. El Escorial je vlastně královský palác, klášter a hrobka v jednom a je jedním z nejvýznamnějších královských paláců v Evropě. Rozlohou může konkurovat versailleskému zámku. No a to by bylo z Madridu všechno. Vlastně ještě jedno doporučení místních cedulí: hlavně nešlápněte do .... ....aby z vás nebyl superskunk :-)